Úvod
logo Facebook

Jak funguje detoxikační proces v játrech a jeho ovlivnění prostřednictvím doplnění jednotlivých živin

O autorovi: Dr. Susan Wynn absolvovala University of University of Georgia’s College of Veterinary Medicine v roce 1987 a dokončila stáž v oblasti výživy na University of Tennessee. Je bývalou prezidentkou American Holistic Veterinary Medical Association a konzultantkou pro výrobce potravin a potravních doplňků po celém světě. V současné době přednáší veterinární klinickou výživu v Atlantě, GA. Dr. Wynn je autorkou 4 veterinárních učebnic o holistické výživě a integrační medicíně.

Fáze I a II detoxikačního procesu

Fáze I neutralizuje nechtěné chemikálie převedením toxiny, jako jsou drogy, hormony, pesticidy, znečišťující látky z prostředí, přísady do potravin a různé toxiny do méně škodlivých látek. Během tohoto procesu jsou produkovány volné radikály, které, pokud je jich příliš mnoho, mohou poškodit jaterní buňky. Živiny, které podporují fázi I, jsou vitamíny B, kyselina listová, glutathion a antioxidanty. Fáze ll odstraňuje nežádoucí látky z těla převedením na ve vodě rozpustné chemické látky, které mohou být snadno vylučovány žlučí a močí. Živiny, které podporují fázi ll, jsou glutathion, cystein, kurkuma a vitamin E. Poznámka: Fáze ll je také nazývána konjugační fází, protože při tomto procesu jaterní buňky spolu s dalšími látkami (cysteinem, glycinem nebo molekulami síry) mění toxické chemické látky nebo léčiva na méně škodlivé. Během tohoto procesu jsou generované volné radikály, a pokud je jich mnoho, může dojít k poškození jaterních buněk.

Fáze ll detoxikačního procesu

Konjugace glutathionu

Jedná se o konjugaci s glutathionem, která vytváří ve vodě rozpustné vedlejší produkty, které jsou pk vylučovány ledvinami. Eliminace sloučenin rozpustných v tucích, zejména těžkých kovů, jako je rtuť a olovo, je závislá na odpovídající úroveňi methioninu a cysteinu. Jsou-li přítomny zvýšené hladiny toxických látek, je potřeba více methioninu pro syntézu glutathionu a cycteinu. Methionin a cystein mají ochranný účinek na glutathion a brání tak úbytku při přetížení toxiny. To na druhé straně chrání játra před škodlivými účinky toxických látek a podporuje odstranění těcjhto látek.
Poznámka: Živiny, které podporují tuto cestu jsou glutathion, Gluta-Syn, N-acetylcystein, B6 a extrakt z mléka bodláku – ostropestřec.

Konjugace aminokyselin

Některé aminokyseliny (glutamin, glycin atd.) se doplňují při neutralizaci toxinů. Glycin je nejčastěji používaná aminokyselina ve fázi ll. detoxikačního procesu. Pacienti, kteří trpí hepatitidou, alkoholickým onemocněním jater, karcinomem, chronickými artritidami, hypotyreózou nebo jsou nadměrně vystaveni běžně se vyskytujícím chemickým látkám, mívají špatně fungující konjugační systém aminokyselin.
oznámka:P Živiny, které podporují tento systém, jsou cystein a methionin.

Methylace

Methylace zahrnuje konjugaci methylové skupiny na toxiny. Většina z methylových skupin použitých pro detoxikaci pochází ze SAMe, který je syntetizován z aminokyseliny methioninu. SAMe také podporuje produkci glutathionu.
Poznámka: Živiny, které podporují tento proces, methionin, TMG, DMG, kyselina listová a vitamn B12.

Sulfatace

Sulfatace je konjugace toxinů se sloučeninami obsahujícími síru. Sulfatace je důležitý systém pro detoxikaci některých léků, přídatných látek a toxinů ze střevních bakterií. Sulfatace se používá také k detoxikaci některých normálně se vyskytujících tělesných chemikálií a je hlavní cestou pro odstranění steroidů a hormonů štítné žlázy. Bylo prokázáno, že strava s nízkým obsahem methioninu a cycteine snižuje sulfataci.
Poznámka: Živiny, které podporují tento proces, jsou N-Aacetyl cystein a methionin.

Acetylace

Konjugace toxinů s acetyl-CoA je primární metoda, kterou tělo vylučuje látky se sulfáty.
Poznámka: Acetylace je závislá na přítomnosti vitamínu B1a kyselině pantotenové.

Glukuronidace

Jde o kombinaci toxinů s kyselinou glukuronovou. Mnoho běžně předepisovaných léků je detoxikováno prostřednictvím této cesty. Pomáhá při detoxikaci aspirinu, potravinářských přísad, jako jsou kyselina benzoová a některých hormonů.
Poznámka: Živiny, které podporují tuto cestu detoxikace je extrakt z listu artyčoku.

O glutathionu & SAMe

Glutathion je antioxidant, enzym, který je považován za důležitý antioxidant pro zdraví jater. Napomáhá chránit játra a další buňky před poškozením volnými radikály. Glutathion se skládá z aminokyselin cysteinu, glutaminu a glycinu a nachází se ve vysokých koncentracích v játrech. Tento enzym chrání buňky před toxiny životního prostředí a léčiv, jakož i toxinů v těle. Glutathion je pro zdraví buněk a imunitní funkce velmi důležitý a je zásadní pro efektivní funkce jater.

SAMe podporuje funkci jater prostřednictvím metylace a tvorby glutathionu. Jako hlavní zdroj methylu pro tělo se SAMe podílí na mnoha významných biochemických reakcích v játrech, včetně detoxikace a tvorbě mnoha silných antioxidantů. Tato živina má také lipotropickou aktivitu, která snižuje množství tuku v játrech, který je jednou z hlavních příčin poškození jaterních funkcí.

Co je to SAMe?

SAMe je chemická látka, která se přirozeně vyskytuje v těle. Také může být vyrobena laboratorně. SAMe je k dispozici jako doplněk stravy pro lidi v USA od roku 1999, ale používána byla jako lék na předpis v Itálii již od roku 1979, ve Španělsku od roku 1985 a v Německu od roku 1989. Vědci také náhodou objevili potenciální užitečnost SAMe pro léčbu osteoartrózy, když pacienti hlásili nečekané zlepšení svých osteoartrózy příznaků. SAMe se používá k léčbě deprese, úzkosti, srdečních chorob, fibromyalgie, osteoartritidy, bursitidy, zánětu šlach, chronické bolesti spodní části zad, demence, Alzheimerovy choroby, zpomaluje proces stárnutí, chronický únavový syndrom (CFS), zlepšuje intelektuální výkonnost, onemocnění jater a Parkinsonovu chorobu. Také se používá u roztroušené sklerózy, poranění míchy, křečí, migréně a otrav olovem. Některé ženy používají SAMe pro premenstruační syndrom (PMS) a těžší formy PMS nazývané premenstruační dysforické poruchy (PMDD).

diagram 2

Podání Vetri-Liver Canine by bylo vynikající pro pacienty, kteří potřebují podporu jater vzhledem k tomu, že…

Alergie / Environmentální nemoci

…podporuje fázi II detoxikačního procesu v játrech. Maximální podpora fáze ll detoxikačního procesu v játrech může snížit celkovou zátěž těla chemikáliemi.

Cirhóza

…podporuje metabolismus tuků, aby se zabránilo jeho hromadění v játrech, pomáhá detoxikovat škodlivé látky, dodává antioxidanty k ochraně před poškozením volnými radikály. Cirhóza zpomaluje schopnost jater filtrovat léky z krve. Vzhledem k tomu, játra neodstraní léky z krve obvyklou rychlostí, ty pak působí déle, než se očekávalo a hromadí se v těle. To způsobí, že se zvíře stává více citlivé na léky a jejich vedlejší účinky. Poznámka: Cirhóza je zjizvení jater, které zahrnuje tvorbu vláknité (jizevnaté tkáně) spojené se zničením normální architektury orgánu. Může to být způsobeno chronickými virovými infekcemi, léky, chemikáliemi nebo metabolickými poruchami.

Hepatitida (zánět jater)

…poskytuje antioxidační látky, které pomáhají chránit a detoxikovat játra. Hepatitida B a hepatitida C vyvolávají záněty jater a poškození, které se v průběhu času může vyvinout v cirhózu.

Špatná detoxikace jater

…Vetri-Liver Canine podporuje správný metabolismus tuků, podporuje syntézu glutathionu, podporuje bezpečné odstranění toxinů a pomáhá snižovat poškození volnými radikály.

Psoriáza - lupenka

…koriguje abnormální funkce jater a je důležitý při léčbě psoriázy. Spojení mezi játry a psoriázou se týká schopnost jater filtrovat a detoxikovat krev. Psoriáza je spojena s přítomností několika mikrobiálních vedlejších produktů v krvi. V případě nadměrné hladiny těchto toxinů ve střevech zahltí játra a dojde-li tím k poklesu detoxikační schopnosti jater, hladina toxinů v krvi se bude zvyšovat a psoriáza se zhorší.diagram 1 big