Úvod
logo Facebook

Kloubní výživa pro psy

Víte, která plemena psů nejvíce trpí na problémy s klouby a proč? Lze jim nějak pomoci od bolesti nebo snad dokonce existuje prevence? Klouby jsou pro spokojený život psa velmi důležité. Jsou namáhány pohybem, nemocemi, věkem a v poslední době také často obezitou zejména u malých plemen. Na jejich zdraví se dlouhodobě podílí výživa. Kvalitní krmiva dnes v sobě obsahují látky, které podporují zdraví kloubů. Nicméně zejména u starších a obézních jedinců to může být problém.

Malá plemena a klouby

U malých plemen je nejčastějším důvodem poškození kloubů obezita. Nadměrná hmotnost nepřiměřeně zatěžuje klouby. Postupně dochází k poškození chrupavek, klouby jsou méně pohyblivé, začnou být bolestivé a mohou se začít vyskytovat i otoky. U malých plemen také bývají problémy s volnějšími vazy, zejména u kolenního kloubu a dochází pak k luxaci čéšky. Často to pak končí operací, kdy je potřeba celý kloub zpevnit a upravit.

Velká plemena

photography of three dogs looking up 850602_1_1U velkých plemen jsou klouby přizpůsobené větší hmotnosti a nesetkáváme se tak často s obezitou, jako u malých plemen. Co se poškození kloubů týče, jedná se spíše o dlouhodobé zátěže, kdy tato plemena bývají temperamentní, častěji se používají ve sportovní kynologii nebo třeba jako saňoví psi. K poškozování kloubní chrupavky a kloubů tak dochází postupně a projevuje se většinou až ve stáří.

Projevy postižení kloubů u psů

Že má náš pes problém s klouby si všimneme poměrně jednoduše. Prostě začne kulhat. Může se jednat o akutní problém, kdy si pes poraní kloub někde na procházce, při sportu nebo někdy stačí seskok z gauče. Akutní problémy je potřeba řešit s ošetřujícím veterinářem, aby se diagnostikovalo, jestli se jedná jenom o drobné podvrknutí nebo případně o zlomeninu. Pokud kulhání začíná postupně a časem se zvyšuje, tak se jedná o chronické postižení kloubů. V obou případech je potřeba psovi podávat preparáty (kloubní výživu), které zmírňují bolestivost kloubů, snižují otoky a celkově napomáhají regeneraci kloubních chrupavek a vazů.

Glyco-Flex III se podává při akutních i chronických problémech. Obsahuje látky, které: 

 • snižují bolestivost kloubů,
 • snižují otoky,
 • napomáhají regeneraci chrupavek apod.
 •  

Obsahuje výtažky z plže slávky zelenoústé (Perna caniculus). Ta obsahuje 57 výživových faktorů od přírodních glukosaminů, přes chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou až po esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a minerální látky. To vše prospívá zdraví kloubních chrupavek.

Perna se používá i ve výživě lidí, jako podpora zdraví kloubů. Dalšími poměrně novými látkami, opět používanými i ve výživě lidí, je DMG (dimethylglycin) a MSM (methylsulfonylmethan). Jedná se o mediátory (prostředníky) zánětlivých procesů v organismu, a proto se používají v potravních doplňcích na podporu zdraví kloubů. Důležitý pro regeneraci chrupavek je také obsah manganu. Směs těchto látek je dlouhodobě testovaná a v odborných studiích byl prokázán jejich vliv na zdraví kloubů. Snižuje otoky, bolestivost a kulhání. Neodstraňuje jenom bolestivost kloubů, jako některé léky, ale odstraňuje přímo příčinu kulhání.

 

Prevence je vždy levnější, než léčba!

O klouby je potřeba začít pečovat už od mládí. Začíná to kvalitní kompletní stravou a přiměřeným pohybem. I když krmíme i ta nejlepší krmiva, tak nikdy nemohou obsahovat doplňkové látky, které jsou specifické např. pro klouby. Proto je vhodné tyto látky podávat preventivně.

Na preventivním podávání je dobré to, že dávky jsou poloviční a stačí tedy jednou ročně podpůrná kůra. V případě Glyco-Flex III vydrží psovi o hmotnosti 20kg jedno balení v preventivních dávkách na 2 měsíce! Správnou podpůrnou výživou kloubů předejdete problémům ve stáří a chronickým zánětům kloubů. U akutních zánětů se přípravek podává v léčebných dávkách. Glyso-Flex III se používá také po ortopedických operacích, kdy dochází k rychlejšímu hojení kostí a kloubů a psi se rychleji vrací do normálního života.

Správná výživa je nejlepší prevencí zdravotního stavu! Ušetřete za složitou a dlouhodobou léčbu pohybového aparátu u geriatrických pacientů a zajistěte včas kloubům výživu a správnou péči preventivním podáváním preparátu, který obsahuje vše, co klouby potřebují!

 

Výhody kloubní výživy Glyko-Flex® III:

 • Firma Vetri-Science® Laboratories strávila více než 20 let výzkumem receptury Glyko-Flex® III, aby sestavila tuto synergicky působící recepturu na podporu zdraví kloubů
 • Výrobek Glyko-Flex ® III, který obsahuje celé mušle Perna, poskytuje maximální podporu pro klouby a pojivové tkáně, pro jejich funkci a zdraví
 • K dispozici pro psy ve formě vysoce chutných žvýkacích kousků s příchutí kuřecích jater

Poskytuje:

glyco flex IIIGlycOmega ™ Perna canaliculus ​​- přirozeně vyváženou kombinaci všech 9 tříd glykosaminglykanů vyskytujících se v pojivové tkáni

Glukosamin HCl – podporuje tvorbu glykosaminglykanů uvnitř matrix chrupavky a synoviální tekutiny. Je klinicky prokázáno, že podporuje zdraví kloubů u psů.

MSM (methylsulfonylmethan) – zvýšená dostupnost MSM (podporuje kyčelní klouby, zdraví ostatních kloubů a pojivové tkáně) je spojena s větším pohodlím a pohyblivostí.

DMG - přirozeně se vyskytující derivát amino kyselin, který podporuje strukturu a funkci kloubů, působí jako silný antioxidant podporující zdraví kloubů a podporuje správné rozdělení živin doručených do kloubu

Mangan – je nezbytný pro tvorbu kolagenu

Výtažek z hroznových jader, L-glutathion, selen a vitamíny C a E – antioxidanty, které pomáhají podporovat zdravé klouby

Publikované klinické studie Glyko-Flex® III pro psy

Klinická studie VSL 120

Popis

Byla použita metoda náhodně vybraných pacientů ve dvojitě slepé a zkřížené studii u psů s kolenní osteoartrózou (OA) pro určení, zda Glyko-Flex® III by mohl snížit odbourávání chrupavky a napomoci normalizovat funkci kloubů. Psi byli náhodně rozděleni do dvou skupin, přičemž jedna byla léčena (Glyko-Flex® III) a druhá byla kontrolní. Po období podávání přípravku se přešlo na kontrolu výsledků. Byla provedena analýza síly chrupavky u každého psa. Byla odebrána synoviální tekutina z kolenního kloubu a analyzována na markery zánětu kloubů a jejich degradaci. U psů, kterým byl podáván Glyko-Flex® III, bylo dosaženo výrazného zlepšení kulhání po léčbě s nárůstem o 41 % v Peak Vertical Force (PVF) a 44% zvýšení ve Vertical Impulce (VI) nad hodnoty před léčbou. Došlo k výraznému snížení průměrných hodnot synoviální PGE2 a hladiny rozpustného kolagenu (SC) v léčené skupině ve srovnání s kontrolní skupinou. Další markery v synoviální tekutině u psů, kterým byl podáván Glyko-Flex® III, měly trendy na nižší úrovně ve srovnání s kontrolní skupinou. Výsledky studie potvrzují, že Glyko-Flex® III může snížit závažnost poruch chrupavky a synovitidy a pomoci tak normalizovat funkci kloubů u psů s postižením kolenních kloubů s OA.

Shrnutí

 • Glyko-Flex® III může snížit závažnost poruchy chrupavky a synovitiu a pomáhá normalizovat funkci u osteoartrózy kolenních kloubů.
 • Výsledky této in vivo (VSL 120) studie se shodují a doplňují s jinými studiemi provedenými in vitro (VSL 130 a VSL 260).

Autoři:

Martinez S, McCormick D, Powers M, Davies N, Yanez J, Hughes K and Lincoln J. The effects of Glyco-Flex® III on a stable stifle osteoarthritis model in dogs: a pilot study. Washington State University, 2006. Presented at NAVC 2007.

Klinická studie VSL 130

Popis

Psí chondrocyty byly použity v buněčných kulturách experimentů k posouzení účinků Glyko-Flex® III na klíčové markery zánětu. Glyko-Flex® III vykazuje pozitivní snížení oxidu dusnatého (NO), rozpustného kolagenu, tumor nekrotizujícího faktoru-alfa, IL-6, PGE2 a matrix metaloproteinázy-3 (MMP-3)​​, které jsou klíčovými markery zánětu. Zdá se, že Glyko-Flex® III snižuje odbourávání chrupavky, inhibuje cytokiny indukované NO, produkci PGE2 a snižuje proteolytické odbourávání. Tyto in vitro výsledky demonstrují některé z klíčových cest a mechanismů, jak funguje Glyko-Flex® III v kloubech. Tato studie také ukazuje, že Glyko-Flex® III má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Shrnuní

 • Zdá se, že Glyko-Flex® III má při použití na specifické buněčné linii psích chondrocytů protizánětlivé a antioxidační účinky.
 • Glyko-Flex® III snižuje odbourávání chrupavky, blokuje cytokinin, snižuje NO a produkci PGE2 a snižuje proteolytické odbourávání.
 • Výsledky této in vitro (VSL 130) studie se shodují a doplňují s jinými studiemi provedenými in vitro (VSL 260) a in vivo (VSL120).

Autoři:

Yanez J, McCormick D, Hughes K, Remsberg C, Temple C, Ohgami Y, Vega-Villa K, Martinez S and Davies N. Pharmacological evaluation of Glyco-Flex® III on canine chondrocytes. Washington State University, 2006. Presented at NAVC 2007 and published in Journal of Medical Science, 2008: 1-14.

Klinická studie VSL 290

Popis

glyco flex IIICílem studie bylo zhodnotit, jak může Perna canaliculus ​​snížit zánět. Perna prokázala snížení některých zánětlivých drah, včetně těch, které zahrnují cytokiny (TNF-alpha, IL-1, IL-2 a IL-6), enzymu cyklooxygenázy (COX-2), a IgG (imunoglobulin G), což naznačuje, že Perna může hrát svojí roli při snižování zánětu.

Shrnuní

 • Perna inhibuje produkci IgG a snižuje prozánětlivé cytokiny TNF-alfa, IL-1, IL-2 a IL-6 v buněčných kulturách.
 • Perna inhibuje enzymatický systém COX-2
 • Výsledky ukazují možné mechanismy, kterými může Perna modulovat zánětlivé mediátory.

Autoři:

Mani S and Lawson J. In vitro modulation of inflammatory cytokine and IgG levels of Perna canaliculus. BMC Complement Alternative Med., 2006; 6:1.


Další výzkumy účinných látek v Glyko-Flex® III naleznete v průvodci klinických studiích Vetri-Science® Laboratories s referenčními čísly: VSL 100; VSL 110, VSL 200, VSL 210, VSL 220, VSL 230; VSL 240, VSL 250, 260 VSL, VSL 270, 280 VSL – www.vetriscience.com