Úvod
logo Facebook

Podpora srdce a prevence kardiovaskulárních onemocnění psů

V současné době se stále více setkáváme u psů s různými druhy onemocnění srdce. Je to dáno tím, že v současné době se zvířata dožívají více let, než tomu bývalo dříve a tím se na nich také více podepisuje stav našeho životního prostředí. Některá plemena mají predispozici k srdečním onemocněním a na některé psy jsou kladeny vysoké nároky např. ve služební kynologii nebo při agility. V neposlední řadě také veterinární medicína udělala za poslední desetiletí obrovský skok dopředu a díky novým přístrojům umíme lépe a dříve diagnostikovat jednotlivé problémy srdečního svalu.

Podpora srdce a prevence kardiovaskulárních onemocnění psůVetri Cardio Canine je produkt americké firmy VetriSCIENCE®, který byl vyvinut pro zvířata se sníženým výkonem srdečního svalu, geriatrické pacienty a pro zvířata s rizikem kardiovaskulárních dysfunkcí.

K dispozici jsou různé preparáty s podpůrnými látkami pro srdce, ale pouze Vetri Cardio Canine kombinuje 10 aktivních složek, které se podílejí na ochraně srdce. Spolupracují synergicky na podporu kardiovaskulárního systému.

Vetri Cardio Canine obsahuje:

  • Arginin - podporuje vasodilataci, koronární endoteliální funkce a napomáhá zvýšit průtok koronární krve
  • L-taurin - podporuje pravidelnou srdeční činnost a snižuje ztrátu draslíku
  • L-karnitin - ke zvýšení přeměny tuků na energii a podporu spotřeby kyslíku
  • Berberin - snižuje zánět a oxidační stres
  • Koenzym Q10 - podporuje rozvoj okysličení srdeční tkáně a pomáhá chránit před oxidací
  • DMG - pro podporu cirkulace, využití kyslíku a produkci ATP
  • kyselinu listovou - je nutná pro řízení homocysteinu
  • Hawthorne (hloh) - snižuje oxidační stres, podporuje zdravý průtok koronární krve a zlepšuje průtok kyslíku a jeho využití v srdci
  • Hořčík - na podporu správné funkci srdečního svalu
  • Draslík - na rovnováhu elektrolytů

Receptura speciálně vyvinutá pro psy na podporu zdraví kardiovaskulárního systému a jeho funkcí.Vetri Cardio Canine se doporučuje pro plemena, která mají dispozici ke kardiovaskulárnímu stresu, psy s pre-existující sub-optimální kardiovaskulární funkcí, geriatrické pacienty, pro pacienty s nízkým výkonem srdce a pro celkovou podporu kardiovaskulárního systému.

Dávkování Vetri Cardio Canine

Doporučená dávka: 1 kousek na 13kg
Velikost balení: 60 žvýkacích kousků

Jako prevence se doporučuje 1 balení/rok pro seniory (= ve třetí třetině průměrné délky života pro psy dané velikosti). Např., pokud se dané plemeno dožívá průměrně 9 roků, tak od 7 roku je pes považován za seniora a měl by dostat preventivně 1 balení Vetri Cardio Canine na prevenci onemocnění srdce. U diagnostikovaných onemocnění podávejte dlouhodobě podle instrukcí Vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře.

Informace o jednotlivých živinách

Arginin je aminokyselina produkována i v lidském těle. Podporuje vazodilataci (prostřednictvím podpory produkce oxidu dusnatého), koronární endoteliální funkce a přispívá ke zvýšení průtoku koronární krve. Arginin také podporuje funkce ledvin, vylučování tekutin a toleranci k zátěži.

Berberin je flavonoid obsažený v bylinkách (čeleď pryskyřníkovité), jako je dřišťál a je často používán v netradiční čínské bylinné medicíně. Bylo prokázáno, že podporuje srdeční funkce pozitivním ovlivňováním krevního tlaku, viskozity krve, rytmu srdce a srdečního tepu. Jako antioxidant snižuje oxidační stres a bylo prokázáno, že snižuje zánět (potlačením některých pro-zánětlivých cytokinů).

Koenzym Q10 je látka rozpustná v tucích nalezena ve vnitřních mitochondriálních membránách, kde působí jako stabilizátor membrány a volných radikálů. Přispívá ke zvýšení buněčné energie v srdci přes výrobu adenosintrifosfátu (ATP) a k posílení srdečního svalu. Chrání srdeční tkáň před funkčními a strukturálními změnami vyplývajícími z ischemie (špatného krevního oběhu). Zahrnutí Koenzymu Q10 ve Vetri Cardio Canine podporuje celkové zdraví srdce a jeho sílu.

DMG (dimethylglycin) umožňuje lepší cirkulaci a využití kyslíku na buněčné úrovni. Podporuje krevní tlak, cholesterol a hladinu triglyceridů v normálním rozmezí. DMG působí jako metabolický podpůrný prostředek pro snižování příznaků spojených se stresy pocházejícími z fyzické námahy, emocí a z vnějšího životního prostředí, které mohou přispět k srdeční dysfunkci. DMG působí jako nepřímý dárce methylových skupin v biochemických procesech transmethylace, ke snížení hladiny homocysteinu převedením homocysteinu na methionin. DMG se doporučuje pro všechny problémy se srdcem, neadekvátní krevní oběh, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a vysoké hladiny homocysteinu. Kombinace Koenzymu Q10 a DMG ve Vetri Cardio Canine pomáhá podpořit celkové zdraví srdce a jeho výkonnost.

Kyselina listová je vitamin B nezbytný pro tvorbu červených krvinek a pomáhá zvýšit průtok kapilární krve. Kyselina listová je limitujícím faktorem remethylace, reakce převedení homocysteinu na methionin. Doporučuje se při vysokých hladinách homocysteinu a nedostatečné cirkulaci krve.

Hawthorne (Crataegus oxycantha - hloh) je bylina, která byla tradičně používána na podporu srdce od prvního století našeho letopočtu. Nedávné výzkumy ukazují, že má celou řadu pozitivních vlivů na srdeční funkce, především z důvodu obsahu flavonoidů, zejména oligomerní proanthocyanidins (OPC). OPC jsou silné antioxidanty, které pracují synergicky s vitaminem C a podporují stabilitu kapilár tím, že podporují integritu kolagenu. Bylo prokázáno, že hawthorn snižuje oxidační stres, podporuje zdravý průtok krve koronárními cévami, zlepšuje tok kyslíku a jeho využití srdcem. Hawthorn obsahuje další složky, jako je quercetin, triterpen saponiny, vitamín C a několik kardioaktivních aminů.

L-Taurin (aminokyselina) je zásadní pro správné využití sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku. Pomáhá snižovat ztráty draslíku ze srdečního svalu. Jedná se o klíčovou složku žluči a jeho nejvyšší koncentrace jsou v srdečním svalu, bílých krvinkách, kosterním svalstvu a centrálním nervovém systému. Nadměrná ztráta taurinu může způsobit srdeční arytmie, poruchy tvorby krevních destiček, GI problémy, přerůstání candid a fyzický a emocionální stres. L-Taurin podporuje pravidelný srdeční tep, šetří ztráty draslíku, podporuje správné využití elektrolytů, poskytuje antioxidační podporu a pomáhá regulovat imunitní systém.

L-karnitin (součást aminokyselin) snižuje tuk a hladiny triglyceridů v krvi. Podporuje

spotřebu kyslíku a toleranci ke stresu. Pomáhá v buňkách transport mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, takže mastné kyseliny mohou být převedeny na ATP k zajištění energie. Také chrání před toxickými metabolity mastných kyselin z poškozených membrán buněk srdce. Bylo prokázáno, že doplnění stravy o L-karnitin zvyšuje metabolismus tuků v srdci a dalších orgánech, snižuje hladiny cholesterolu a triglyceridů, zlepšuje energetické hladiny srdce a odolnost vůči námaze. Působí také jako prevence nepravidelného srdečního rytmu a

anginy pectoris. Vzhledem k tomu, že je vazodilatátor, L-karnitin se ukázal jako účinný při snižování krevního tlaku. Bylo také prokázáno, že zvyšuje prokrvení srdečního svalu.

Hořčík je minerální látka, která podporuje správnou funkci srdečního svalu. Pomáhá udržovat integritu cév a normální viskozitu krve. Spolupracuje synergicky s draslíkem a pomáhá regulovat elektrickou aktivitu srdce a normální silný srdeční tep. Také zvyšuje produkci ATP v srdci, rozšiřuje věnčité tepny, inhibuje agregaci krevních destiček, zabraňuje arytmii a pomáhá s cirkulací.

Draslík bylo prokázáno, že napomáhá regulaci krevního tlaku, což je přínosem pro kardiovaskulární funkce. Draslík je minerální látka, která pracuje synergicky s hořčíkem na podpoře elektrolytové rovnováhy. Elektrolytická bilance má regulační vliv na srdeční rytmus a reguluje krevní tlak. Draslík se doporučuje k léčbě vysokého krevního tlaku a arytmií. Zahrnutí hořčíku a draslíku ve Vetri Cardio Canine pomáhá snížit možnost vyčerpání, která je spojená s použitím diuretik.

Kardiovaskulární onemocnění je dysfunkce srdce a cév
Různé kardiomyopatie (dysfunkce srdečního svalu)

Dilatační kardiomyopatie u psů – jedná se o ochablost srdečního svalu podobně, jako u koček. Srdce nemůže správně pumpovat krev, což způsobuje městnavé srdeční selhání. Existuje podezření, že se může jednat o genetické onemocnění. Ukazuje se zde plemenná predispozice u dobrmanů, boxerů, obřích plemena tj. Irský vlkodav, skotský jelení pes (deerhound), doga. Dilatační kardiomyopatie související s taurinem se často vyskytuje u kokršpanělů.

Hypertrofická kardiomyopatie u psů - je vzácné onemocnění psů způsobené zesílením srdeční svaloviny. Vzhledem k zesílení srdečního svalu je velikost srdeční komory menší, což má za následek sníženou schopnost srdce pumpovat krev do zbytku těla. Toto onemocnění bylo popsáno u psů všech věkových kategorií a prognóza je obvykle špatná.

Onemocnění chlopní

Endocardosis - je degenerativní onemocnění, vyskytuje se nejčastěji u psů a obvykle zahrnuje mitrální chlopeň.

Vrozená aortální stenóza – vrozená stenóza pulmonální chlopně (zúžení výstupu komory srdce vedoucí do plic). Způsobuje slabost a srdeční selhání. Může být řešeno jenom chirurgicky.

Perikardiální nemoci a rakovina srdce

Perikardiální effuse - (tekutina v perikardu) je nejčastějším typem onemocnění perikardu. Může být následkem infekcí, městnavého srdečního selhání, krvácení v důsledku poranění, praskliny v srdečním svalu nebo rakoviny.

Onemocnění parazity - onemocnění dospělými dirofiláriemi v centru a přilehlých velkých krevních cévách způsobuje rozsáhlé škody na některých životně důležitých orgánech psa. Plíce jsou první postižený orgán, srdce se pak stává zvětšené a nefunguje normálně. Jak nemoc postupuje, mohou být také poškozena játra a ledviny. Jen pár červů může způsobit značné škody, než se projeví jakékoli vnější znaky dirofilariózy.

Hypertenze - vysoký krevní tlak, je také velkou hrozbou pro domácí zvířata. Může způsobit slepotu, mrtvice, onemocnění ledvin a srdeční choroby.

Trombóza - je zablokování v důsledku vytvoření sraženiny (trombu) v koronárních cévách.

Vrozené srdeční vady - jsou genetická onemocnění, která se zpravidla projevují u zvířat do 1 roku stáří. Příznaky se projevují převážně jako městnavé srdeční selhání.

Arytmie (abnormální srdeční tep)jsou také častá onemocnění u koček a psů.

Použité termíny:

ACE inhibitory - používají se při léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. Zasahují do činnosti enzymu, který se podílí na smršťování tepen nazývaného angiotensin II.

Angina pectoris je svíravý tlak a bolest, jehož příčinou je snížená dostupnost kyslíku pro buňky srdce, stejně jako produkce toxických metabolitů a volných radikálů.

Arterioskleróza je kornatění tepen, obvykle přítomno u jedinců s nedostatkem kyseliny listové (vitamín B6) a nedostatkem hořčíku. Arterioskleróza bývá hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění.

Ateroskleróza je ztluštění nebo kornatění stěn tepen.

Arytmie je abnormální rytmus nebo srdeční tep způsobené poruchou elektrických impulsů v srdci.

Blokátory vápníkových kanálů jsou léky používané ke snížení kontrakce srdce.

Kardiomyopatie je stav, kdy srdce je v takovém stavu a oslabené, že nemůže účinně pumpovat krev do celého těla.

Karditida je obecný termín označující zánět srdce.

Srdeční infarkt je přerušení průtoku krve do srdečního svalu.

Srdeční selhání je snížení krevního toku od srdce způsobující příznaky jako je únava, dušnost a otoky.

Koronární ischemie je omezení zásobování srdečního svalu, což by mohlo způsobit poškození tkání a snížení pevnosti srdeční stěny.

Koronární trombóza je zablokování v důsledku vytvoření sraženiny (trombu) v koronárních cévách.

Homocysteinemia v krvi, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že zvyšuje riziko tvorby atherosclerotických plaket a způsobuje krevní sraženiny, protože je to agregátor krevních destiček. Plakety jsou obvykle přímou příčinou infarktu myokardu (srdeční infarkt).

Hypertenze je vysoký krevní tlak, což způsobuje mnoho problémů se srdcem.

Infarkt myokardu je stav, ve kterém je koronární oběh blokován a srdeční svalové buňky umírají v důsledku nedostatku kyslíku.

Perikard je vak, který obklopuje srdce a slouží k ochraně srdce a velké cévy. Pokud je nemocný může způsobit život ohrožující omezení srdečních komor.

Periocarditis je infekce (způsobená různými patogeny) a zánět srdce. Zanícené plochy se o sebe třou. Podráždění a zánět často vede ke zvýšené produkci tekutiny. Kapalina se pak shromažďuje a stahuje pohyb srdce.

Choroby srdečních chlopní je stav způsobený abnormální funkcí jedné ze srdečních chlopní. Vážné problémy chlopní souvisí se srdečními funkcemi. Je-li funkce chlopní zhoršená, nemůže srdce udržet dostatečný průtok krve.