Úvod
logo Facebook

Zdravá dutina ústní psů a koček

Periodontální onemocnění je výsledkem zánětlivého procesu, způsobeného zubním plakem a bakteriemi dutiny ústní. Periodontální onemocnění je zdravotní problém č. 1 diagnostikován u psů a koček. Podle American Veterinary Dental Society, 80-85% všech domácích zvířat má nějakou formu této nemoci. Tato statistika se zvyšuje na 100% u domácích zvířat po dosažení stáří 4 let. Zdraví zubů je nesmírně důležité pro celkový zdravotní stav. Neošetřené periodontální onemocnění může v některých případech způsobit systémová infekce (kromě jiných vážných zdravotních problémů).

Příznaky problémů v dutině ústní:

 • Červené, oteklé nebo krvácející dásně - gingivitida
 • Zápach z úst
 • Obtíže při příjmu potravy
 • Při uchopení za tlamu třepání hlavou
 • Abnormální rozhazování potravy při krmení
 • Preference potravy s měkčí texturou
 • Nechutenství = anorexie

Onemocnění periodontu mohou způsobovat:

 • nevhodná potrava
 • infekce
 • predispozice některých plemen
 • neodstraňování plaku
 • špatná hygiena dutiny ústní

pes

Nalezení efektivního a snadného způsobu, jak zlepšit zdraví dutiny ústní vašeho domácího mazlíčka se často snadněji řekne, než udělá. V první řadě bude vždy důležité, naplánovat si pravidelné zubní kontroly s Vaším veterinářem. Kontrola dutiny ústní by měla být součást pravidelné roční prohlídky.

Ve druhé řadě je to pak pravidelná péče o dutinu ústní majitelem. Nejúčinnější je pravidelné čištění zubů psa nebo kočky zubním kartáčkem se speciální pastou k tomu určenou, např. TraumaPet Stoma Ag, ta navíc obsahuje částice nanostříbra, které napomáhají dutinu ústní desinfikovat.

Ne každé zvíře si však nechá čistit zuby a navíc ne každý z nás má doma tolik času, aby svému psovi nebo kočce pravidelně čistil zuby. Pak je tu tedy další možnost, jak pečovat o dutinu ústní a to podávání speciálních dentálních tyčinek pro psy nebo speciálních kousků pro kočky, které svým složením vykonají tuto práci za nás. Novinkou je řada Perio (od slova periodont) od americké firmy VetriSCIENCE®. Pro psy je ve formě polovlhké tyčinky s názvem Perio Plus, pro kočky polovlhké kousky Perio Plus Feline.

Tyto výrobky jsou určené na podporu periodontu a celkově pečují o dutinu ústní. Jejich složení je komplexní, jedinečné a obsahuje několik účinných látek, které se podílejí na kontrole plaku, podpoře dásní a svěžího dechu (pemza, koenzym Q10, brusinky, spirulina a další). V obou případech má dvě vrstvy – vnější a vnitřní.

Vnější vrstva je navržená tak, že podporuje čištění zubů, kontrolu plaku a svěží dech. Obsahuje spirulinu (modro-zelená řasa) na lesk a pemzu na leštění zubů.

Vnitřní vrstva je měkčí část, která obsahuje minerální látky, probiotika a koenzym Q10 na kontrolu plaku a podporu dásní.

Produkty Perio Plus mají trojí účinek:

 1. Kontrolují plak a snižují jeho výskyt
 2. Podporují zdravé dásně
 3. Podporují svěží dech

Účinné látky v produktech Perio Plus a Perio Plus Feline a jejich funkce:

1. Kontrola plaku:

Pemza (obsažená ve vnější vrstvě) je přírodní abrazivní látka, která snižuje plak a bakterie, které mohou vést k zápachu z dutiny ústní.

Přírodní zeolity (hlinitokřemičité minerály mající mikroporézní strukturu obsažené ve vnitřní vrstvě) jsou jedinečnými minerály, které zabraňují plaku v jeho formování a ulpívání na zubech.

Zinek (obsažený ve vnitřní vrstvě) proniká plakem na zuby a tento plak oxiduje, což má za následek menší formování plaku.

2. Podpora dásní:

Koenzym Q10 (ve vnitřní vrstvě) je nezbytným katalyzátorem pro tvorbu energie na buněčné úrovni a pro podporu funkce dásní. Tkáňové hladiny CoQ10 u psů klesají s věkem. Nedostatek koenzymu Q10 je spojován s nesprávným fungováním srdečního svalu a dásní.

Brusinky (ve vnitřní vrstvě) jsou zdrojem antioxidantů bohatých na bioflavonoidy, které podporují zdraví dásní. Pomáhají také narušovat bakterie, které mohou vést k nahromadění plaku a zničení tkáně.

Taurin (ve vnitřní vrstvě) spolupracuje se zinkem na podpoře zdraví a síly dásní. Silná tkáň dásní je důležitá, protože bakterie rostou na odumřelých tkáních.

Probiotika (ve vnitřní vrstvě) napomáhají podporovat zdravou bakteriální rovnováhu v dutině ústní. Pomáhají tělu odstraňovat nezdravé, plak-způsobující bakterie a podporují silné dásně a svěží dech.

Extrakt z juky (vnější vrstva) je bylina, která pomáhá zabraňovat enzymům, aby narušovaly integritu dásní.

3. Podpora svěžího dechu:

Značka Champex ™ (výtažek ze žampionů obsažený ve vnější vrstvě) byl rozsáhle studován pro jeho schopnost potlačovat zápach způsobený plyny ze zažívacího traktu a jako prevence tohoto zdroje zápachu.

Skořice (ve vnější vrstvě) podporuje zdravou bakteriální rovnováhu v dutině ústní.

Spirulina a petržel (ve vnější vrstvě) jsou skvělé zdroje deodoračního a čistícího chlorofylu.

SPIRULINA

Spirulina je jedinečná zelená sinice. Pěstuje se ve sladkovodních jezerech. Obsahuje ještě vyšší množství bílkovin než chlorella, dále obsahuje vysoké množství chlorofylu, vitaminů, minerálních látek a dalších přírodních aktivních látek.

Spirulina

 • podporuje správnou funkci imunitního systému a přirozenou obranyschopnost.
 • přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.
 • obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek. Tělo tyto látky při užívání spiruliny přijímá v přirozené podobě a ne synteticky vyrobené.
 • obsahuje 18 různých aminokyselin, včetně esenciálních, které si tělo neumí samo vyrobit a musí je přijímat v potravě. To činí ze spiruliny komplexní zdroj aminokyselin.
 • chlorofyl je unikátní zelené barvivo, pomocí kterého získávají rostliny energii ze slunečního záření a dále ji využívají. Spirulina obsahuje jednu z nejvyšších koncentrací chlorofylu za všech rostlin.
 • je vhodným přírodním zdrojem živin, vitaminů a minerálních látek.
 • díky obsahu výživově hodnotných látek podporuje spirulina celkovou vitalitu.
 • je antioxidant a pomáhá tak chránit buňky před negativním působením volných radikálů.

Spirulina dále obsahuje:

Vitamín B6 (pyridoxin)
Pyridoxin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Pyridoxin podporuje normální činnost nervové soustavy, přispívá k normální psychické činnosti a normální funkci imunitního systému.

Jód
Spirulina obsahuje také významné množství jódu. Jód přispívá k normální funkci štítné žlázy, podporuje normální energetický metabolismus a normální činnost nervové soustavy. U rostoucího orgabnismu pak přispívá k normálnímu růstu.

Železo
Spirulina obsahuje vysoké množství železa. Železo přispívá k normální tvorbě červených krvinek, podporuje normální funkci imunitního systému a napomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitamin K
Vitamin K přispívá k normální srážlivosti krve a k udržení normálního stavu kostí.

Vitamin B1
Thiamin (vitamin B1) přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a normální psychické činnosti. Taktéž přispívá k normální činnosti srdce.

Vitamin B12
Vitamin B12 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a podporuje normální funkci imunitního systému. Dále přispívá k normální tvorbě červených krvinek, normální činnosti nervové soustavy a normální psychické činnosti.

Vitamin B2
Vitamín B2 jinak také riboflavin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a normální činnosti nervové soustavy. Podporuje udržení normálního stavu sliznic a pokožky a taktéž přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Podrobné složení jednotlivých přípravků najdete zde:

Perio Plus
Perio Plus Feline

Návod k použití:

Pro Psy – Perio Plus
Podávejte jednu tyčinku denně.
Psům nad 25kg podávejte 2 tyčinky denně.
1 balení obsahuje 30ks tyčinek = na měsíc pravidelného podávání u psů do 25kg)

Pro Kočky – Perio Plus Feline
Podávejte 2 kousky denně.
Pro nejlepší výsledky podávejte denně mezi krmením.
1 balení obsahuje 60ks = na měsíc pravidelného podávání)