Jak probiotika napomáhají zabřeznutí fen

Jak probiotika napomáhají zabřeznutí fen
Probiotika by se měla podávat chovným fenám a také psům před připouštěním, aby se zvýšila pravděpodobnost zabřeznutí.

Všichni známe doporučení, že by se probiotika měla podávat v průběhu a po antibiotické léčbě nebo při zažívacích problémech způsobených změnou krmiva, při cestování a pod. Nové studie dokazují, že by se probiotika měla podávat chovným fenám a také psům před připouštěním, aby se zvýšila pravděpodobnost zabřeznutí.

Probiotika mohou pomáhat s plodností tím, že udržují střevní a vaginální mikrobiomy na zdravé úrovni. Je to součást mnohostranného přístupu k celkovému zdraví, který funguje jako zastřešující prvek nad různými podsystémy, které přímo souvisí s plodností, tělesnou hmotností a metabolismem. Zdravá vaginální sliznice a optimální pH má vliv na pohyblivost spermií, zlepšené imunitní a zánětlivé reakce a pravidelnou ovulaci. Všechny tyto věci se pak sčítají a zvyšuje se tím možnost zabřeznutí. Může to mít i velký ekonomický dopad, pokud jde např. o zahraniční krytí, kde náklady spojené s cestováním mohou být značné.

 

Co to jsou vlastně probiotika?

Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které jsou pro náš organizmus prospěšné. Mají mnoho funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv i na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve, díky produkcí bioaktivního vitamínu K. Mají i vliv na mikroflóru v reprodukčních orgánech a tím pozitivně ovlivňují zabřezávání fen.

Ve střevech se vyskytuje řada tzv. kulturních bakterií (někdy také označovaných jako střevní mikroflóra), bez kterých bychom nemohli správně trávit potravu. Tato směs bakterií se označuje jako mikrobiom. I když má náš střevní mikrobiom mnoho lokálních funkcí, zdravá kolonie gastro intestinální (GI) mikroflóry má pozitivní dopad na celé tělo. Pro feny jsou probiotika obzvláště užitečná, protože mnoho stejných druhů mikroflóry ve jejich střevech je také přirozenou součástí děložního a vaginálního mikrobiomu.

 

Podobnosti mezi vaginálními a střevními mikrobiomy.

Přestože ve vaginálně-děložním i GI mikrobiomu existuje několik různých druhů mikroflóry, ve zdravém střevě a pochvě jsou přirozeně přítomny různé rody Lactobacillus a Bifidobacterium. Druhým a možná nejvýznamnějším rodem mikroflóry pro zdraví pochvy je Lactobacillus. Lactobacillus existuje ve velkém množství také ve střevech. Nejdominantnějším kmenem v pochvě je Lactobacillus acidophilus. Ale jsou zde také Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus iners a Lactobacillus jensenii, L. plantarum a L. rhamnosus.

 

Jaký mají vliv probiotika a vaginální mikrobiom na plodnost?

Rovnováha je klíčová, ať už jde o střevní nebo urogenitální mikrobiom. Mezi nejčastější příčiny nerovnováhy patří stres, špatná strava, toxiny z prostředí a suboptimální hydratace. Probiotika pomáhají udržovat mikroflóru na zdravé úrovni nebo jí pomáhají dostat se zpět na tuto úroveň po působení těchto nepříznivých životních faktorů.

 

Oblasti, na které má vliv GI a vaginální mikrobiomy vzhledem k plodnosti

  • Prostředí pH - Lactobacillus vylučuje kyselinu mléčnou, která pomáhá udržovat vaginální pH mírně kyselé. Dobře regulované vaginální pH ztěžuje problémovým mikrobům vytváření kolonií a zabraňuje vzniku infekcí. Jenže spermie potřebují k přežití zásadité prostředí. Z tohoto důvodu samičí tělo uvolňuje během ovulace cervikální hlen, aby na krátkou dobu působilo proti nezbytnému kyselému prostředí. Proto je potřeba před optimální ovulací vyrovnat hladinu pH.
  • Pohyblivost spermií - pokud dojde k posunu pH v podpůrné mikroflóře, může to ovlivnit přechod spermií vaginálním kanálem. Pokud není přítomen dostatek „dobrých“ bakterií, je pravděpodobnější aglutinace spermatocytů. To znamená, že spermie se mohou vázat a ztratit pohyblivost. Studie také ukazují, že samci, kteří mají úplné hladiny probiotik, mohou mít mladistvé hladiny testosteronu v séru, což se může promítnout do lepší celkové kvality spermií.
  • Zdravý imunitní systém - Pozitivní kolonie mikroflóry v celém těle fungují jako signály pro imunitní systém lokálně i v celém organismu. Lymfatická tkáň spojená se střevem je největším imunologickým orgánem v těle a prostřednictvím krevního oběhu sděluje mozku, kdy má regulovat nebo snižovat imunitní systém. Když je tělo ve zdravém imunitním a zánětlivém stavu, tak se zvyšuje pravděpodobnost zabřeznutí.
Obezita - Probiotika a gastrointestinální funkce přímo souvisejí, protože zdravý mikrobiom pomáhá dosáhnout lepší absorpce živin. U lidí se prokázalo, že zdravý GI trakt může pomoci při pocitu sytosti a snížit touhu po nadbytku soli a sacharidů. Když organismus lépe využijete živiny, pravděpodobně budete mít více energie a zůstanete aktivní.
Odeslat článek známému   Vytisknout